Забудова проспекту Шевченка

Народження нинішнього проспекту Шевченка можна датувати XVI століттям. Перша письмова згадка про вулицю з'явилася в 1569 році. Називалася тоді вона Гарбарською. У той час це був терен Галицького передмістя Львова. На цій вулиці мешкали ремісники, які займалися обробкою шкіри. Звідси й назва (гарбар — шкіряник).

Від 1871 до 1955 року вулиця називалась Академічною на честь академії-університету та академіків-студентів. Ще у 1960-х роках над брамою будинку № 28 на проспекті Шевченка висів кулеподібний плафон із написом "уліца Акадємічєская". Бо у 1940-х Львів перетворився з польсько-українсько-жидівського на місто, де домінувала російська мова. Якби не спроба перетворити Львів на "крупнєйший промишлєнний центр", то він таким би залишався й донині. І не було б ніякого "П'ємонту".
На першому поверсі будинку № 28, який збудували 1897 року за проектом Якова Баллабана, був колись кінотеатр. До війни він називався "Ріальто", за радянських часів — ім. Щорса, а вже у 1990-х — ім. Тараса Шевченка. До того ж у кінотеатрі з таким йменням крутили переважно еротичні фільми. Тепер це приміщення належить Львівському товариству "Просвіта".

Будівельний "бум" початку ХХ ст. спричинив стрімку забудову центральної частини міста, де кращі львівські архітектори споруджували монументальні будинки для адміністративних та фінансових закладів, об'єктів суспільного значення. Дуже часто для цього зносили морально застарілі будівлі середини ХІХ ст., викликаючи гостре незадоволення істориків та реставраторів. Завдяки активності професійних фотографів залишились безцінні свідоцтва минулого: фотографії будинків, вулиць, площ перед їх руйнацією, невідомі куточки підземного Львова, які так і залишилися недослідженими. Фотографія показує один з них, виявлений при підготовці будівельного майданчика для спорудження Торгово-промислової палати на вулиці Академічній, 17 (арх. А. Захаревич, Т. Обмінський, 1907—1909 рр.).
У 1955 р. давня вулиця Академічна отримала назву проспекту Шевченка; 72 пірамідальні італійські тополі ще зберігали свою форму, а проспектом курсували тролейбусні маршрути №3 (пл. Міцкевича — Стрийське шосе) та №6 (пл. Міцкевича — Новий Львів).

Джерело: роstuр.brаmа.соm; Львів на фотографії

Читайте також:
Полтва на вулиці Академічній
Три пам'ятники на вулиці Академічній

Поділитися з друзями